{{ctrl.notification}}
نقش رستم در شیراز_پروازیاب24
یکی از این جاذبه های تاریخی شیراز ، نقش رستم آرامگاه شاهان هخامنشی است که از جاذبه های بسیار محبوب و مهم در ایرانگردی است. نقش رستم بر روی تپه حاجی آباد و در 6.5 کیلومتری تخت جمشید قرار دارد. داریوش اول، خشایار اول، اردشیر اول، داریوش دوم و همچنین آرامگاه پنجمی وجود دارد که باستان شناسان حدس می زنند متعلق به داریوش سوم باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل و جذابی را از نقش رستم در اختیار شما قرار دهیم.با ما همراه باشید.

نقش رستم در شیراز

این مقبره ها کاملاً شبیه به یکدیگر هستند، مثلاً درهای ورودی این مقبره ها مربعی شکل است، این درها در زمان های قدیم با سنگ های بزرگی که پشت آن ها قرار داشت قفل می شدند و مهر و موم می شدند. تنها تفاوت این بناها، کتیبه ای از داریوش است که در حال نیایش اهورامزدا و شمارش پیروزی هایش و صحبت از نظریاتش است.

اولین نقش برجسته در نقش رستم

اولین نقش برجسته کتیبه ای 20 سطری است که نام صاحبان زمین های کشاورزی و نحوه تقسیم آب را بین آنها ذکر کرده است. این کتیبه فارسی و جدید است و ارزش تاریخی ندارد.

نقش برجسته دوم در نقش رستم

نقش رستم در شیراز

بهترین ایرلاین های ایرانی برای مسافرت_پروازیاب24

بعد از اولین کنده کاری از غرب، دومین تاج گذاری نرسه است. در این نقش برجسته، نرسه حلقه قدرت را از خدای آناهیتا می گیرد . نرسه تاجی کروی شکل دارد که بالاتر از تاج آناهیتا ست که نشان دهنده قدرت و وقار اوست.

نقش برجسته سوم در نقش رستم

نفر سوم بهرام دوم در نبردی است که سوار بر اسب و حمله به دشمنان و شکستن نیزه های آنها و اسب او در حال لگد زدن به سرباز رومی است.

نقش برجسته چهارم در نقش رستم

نقش رستم در شیراز

خرید تور داخلی و تور خارجیی از پروازیاب24

این نقش برجسته شاپور اول را نشان می دهد که والرین امپراتور روم را شکست می دهد و پیروزی او را نشان می دهد. این یکی زیباترین نقش برجسته نقش رستم است. پناهنده رومی را نشان می دهد که در مقابل پادشاه ساسانی زانو زده و با اجازه شاه امپراتور روم می شود.

نقش برجسته پنجم در نقش رستم

در زیر آرامگاه اردشیر اول 2 حجاری وجود دارد. در بالای آن، آدور نارسه قرار دارد که تقریباً محو شده است و زیر آن نشان دهنده پیروزی هرمز دوم در برابر دشمنان رومی است.

ششمین نقش برجسته در نقش رستم

نقش رستم در شیراز

خرید بلیط هواپیمای مشهد شیراز از پروازیاب 24

در زیر مقبره داریوش دوم و روبروی کعبه زرتشت نقشی را می بینیم که احتمالاً شاپور دوم را در صحنه نبرد نشان می دهد.

نقش برجسته هفتم در نقش رستم

این حجاری متعلق به 2 سلسله مختلف است. اولی از عیلام و دومی از ساسانیان به آن. بهرام دوم بین اعضای خانواده اش ایستاده است در حالی که شمشیری را با دو دست خود گرفته است که قدرت او را نشان می دهد.

نقش برجسته هشتم در نقش رستم

نقش رستم در شیراز

خرید بلیط هواپیمای مشهد تهران از پروازیاب 24

این نشان دهنده تاج گذاری اردشیر اول است که او و اهورامزدا سوار بر اسب هستند و در حالی که آرتابانوس پنجم پارت را زیر نعل های خود می زند، حلقه قدرت را از اهورامزدا می گیرد.

کعبه زرتشت

این بنای روبروی آرامگاه داریوش دوم در حال مهر و موم رازهای خود است. کارشناسان هنوز از کاربرد این بنا اطلاعی ندارند، اما نظرات و تفاسیر متفاوتی در مورد آن وجود دارد.برخی معتقدند این مکان آتشدانی برای روشن کردن آتش مقدس و محلی برای اقامه نماز بوده است. برخی دیگر می گویند آرامگاه یکی دیگر از پادشاهان هخامنشی است زیرا شبیه آرامگاه کوروش بزرگ است و همچنین ایریدولوژیست ها تصور می کنند این حجره سنگی برای نگهداری اسناد و کتب مقدس بوده است.

 

خرید بلیط هواپیما مشهد از پروازیاب ۲۴

 

با خرید بلیط هواپیما مشهد از پروازیاب 24 در تمامی مراحل از پشتیبانی آنلاین و مشاوران فروش ما بهره مند خواهید شد. خدمات پشتیبانی به صورت آنلاین و 24 ساعته می باشد؛ بنابراین حامی شما خواهیم بود. پنل خرید بلیط از پروازیاب 24 طراحی ساده ای دارد که افراد با هر سطح تحصیلی به راحتی می توانند برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما سیستمی ارزان و چارتری و دیگر خدمات سایت نیز اقدام کنند. از خدمات اینترنتی پروازیاب24 می توان به فروش بلیط هواپیما خارجی و داخلی، فروش بلیط قطار، اتوبوس و خدمات مربوطه نظیر استرداد بلیط نیز بهره مند شوید. پروازیاب24 با اتکا به حقوق مشتری، خدمات رزرو هتل های داخلی و خارجی، اخذ ویزا و تورهای مسافرتی را ارائه می دهد؛ کافیست از طریق منوی تماس با ما، با مجریان پروازیاب24 در ارتباط باشید.

date_range شنبه 30 بهمن 1400 remove_red_eye 1854 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09208704900
05131838
پرواز خارجی
09208704900
05131838
اتوبوس
09208704900
05131838
ویزا
09208704900
05131838
ثبت نظر
chat 0